Event: Mistley Cross

Date: Sunday, 16 November 2003

Promoter: Colchester Rovers CC

Contact: Tony Asplin 01206 522680(h) tony.asplin@ntlworld.com

Location: Furze Hill, Mistley, Essex. Click here for a map or here for a detailed map

Programme:

11:15Youth5.00
12:00Under 12Free
13:00S/V/J/W10.00

Results:

Sen/Jun/Vet/Women        Lap-o-meter        Youth        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 2 Carl Davey Sen X RT/Elmy Cycles 9 laps in 51:23
2 1 Russell Parkins Sen X RT/Elmy Cycles +0:13
3 14 Carl Thompson Sen X RT/Elmy Cycles +1:32
4 11 Robert Hunt Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1:52
5 6 Nick Ainsworth Sen James Hay RT +2:24
6 22 Shaun Aldous Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +3:22
7 5 Nathan Miller Sen Anglia Sport +3:59
8 87 Dave Copland Vet Ipswich BC +4:36
9 71 Mark Farrow Vet VC Norwich / Fitt Signs +4:53
10 73 Chris Jillings Vet Ipswich BC +5:09
11 39 R Wright Sen Shaftesbury CC +1 lap +0:17
12 17 Michael Dunn Sen Unnattached +1 lap +0:47
13 78 Bruce Robinson Vet Shaftesbury CC +1 lap +0:49
14 35 Terry Smith Sen Unattached +1 lap +1:48
15 31 Rik Van Looy Sen Interbike RT +1 lap +2:05
16 13 Stuart Chatting Sen Anglia Sport +1 lap +2:44
17 37 Ben Paton Sen Anglia Sport +1 lap +2:47
18 112 Steven Griffiths Jun Lea Valley Youth CC +1 lap +2:51
19 8 Neil Stevens Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +3:06
20 72 Geoff Bores Vet Lea Valley Youth CC +1 lap +3:08
21 23 Daniel Zagni Sen Ipswich BC +1 lap +4:15
22 38 Kurt Minter Sen Unattached +1 lap +4:34
23 79 John Terrell Vet Ipswich BC +1 lap +4:55
24 40 Matthew Carless Sen Unattached +1 lap +5:11
25 103 Kerry Rochester Vet Epping Forest MBC +1 lap +5:26
26 25 Colin Newstead Sen Ipswich BC +1 lap +5:33
27 9 Carlton Ainsworth Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +5:57
28 32 Michael Martin Sen Unattached +1 lap +6:11
29 29 Scott Moroschan Sen Unattached +1 lap +6:16
30 81 David Young Vet Crest CC +2 laps +0:05
31 12 Matt Kyle Sen Basildon CC +2 laps +0:31
32 115 Paul Watts Jun Ipswich BC +2 laps +0:40
33 76 Robert Smith Vet Ipswich BC +2 laps +1:35
34 95 Alan French Vet Corridori/Specialized RT +2 laps +1:43
35 33 Mike Carr Sen Unattached +2 laps +3:41
36 34 Dave Triggs Sen Unattached +2 laps +3:55
37 82 Paul Harris Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +2 laps +6:00
38 86 Simon Larbey Vet Mildenhall CC +2 laps +7:03
39 36 Dave Tomlinson Sen Ipswich BC +2 laps +7:18
40 83 Neil Pears Vet Colchester Rovers +2 laps +7:26
41 106 Stuart Lifford Vet Ipswich BC +2 laps +7:28
42 105 Terry Law Vet Interbike RT +3 laps +2:12
43 135 Emma Saxton Ladies Unattached +3 laps +3:11
44 80 Robert Griffiths Vet Lea Valley Youth CC +3 laps +3:52
45 41 Jason Bridge Sen Unattached +3 laps +3:57
46 131 Mandy Cook Ladies Mildenhall CC +3 laps +6:03
47 96 Dennis Reeve Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +3 laps +6:17
48 132 Karin Newby Ladies Diss & District CC +4 laps +0:37
49 42 Damian Pearce Sen +4 laps +2:17
- 118 Tom Morris Jun Anglia Sport DNF
- 88 Trevor Holmes Vet Diss & District CC DNF
- 75 Ian Poole Vet Mildenhall CC DNF
- 77 Tim Butler Vet Ipswich BC DNF

Youth        Lap-o-meter        Sen/Jun/Vet/Women        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 1 Andrew Griffiths Youth Lea Valley Youth CC 6 laps in 33:48
2 6 James Jackson Youth Lea Valley Youth CC +2:15
3 2 Carl Harris Yth U14 Eastern Region Velo/Bianchi UK +2:54
4 14 Jack Oelmann Youth Lea Valley Youth CC +4:06
5 18 Daniel Parker Youth Ipswich BC +4:07
6 10 Joseph Perrett Yth U14 Lea Valley Youth CC +4:44
7 19 Dominic Schils Youth Interbike/Boyer/Eddy Merckx/Diavolo/Schils +1 lap +0:42
8 4 John Price Yth U14 Lea Valley Youth CC +1 lap +1:32
9 9 Claire Larbey Youth Mildenhall CC +1 lap +5:13
10 11 Caitlin Perrett Youth Lea Valley Youth CC +1 lap +7:57
11 5 Jessica Rix Yth U14 Lea Valley Youth CC +1 lap +7:58
- 13 Mark Chapman Youth Mildenhall CC DNF

Under 12        Lap-o-meter        Sen/Jun/Vet/Women        Youth

Position Number Name Category Team Time
1 1 Mathew Cook 11 Mildenhall CC 7 laps in 9:15
2 2 Luke Newby 11 Diss & District CC +0:55
3 17 Michael Dunning 11 Colchester Rovers +1:22
4 3 Sam Bores 09 Lee Valley Youth CC +1 lap +0:26
5 26 Matthew Robinson 10 Unattached +1 lap +0:56
6 27 Rebecca Robinson 11 Unattached +1 lap +0:57
7 4 Cara Ainsworth 10 Eastern Region Velo/Bianchi +1 lap +1:27
8 22 George Pearl 11 Lee Valley Youth CC +1 lap +1:28
9 28 Lewis Parker 9 +2 laps +0:15
10 20 Alwyn Newstead 7 Ipswich BC +2 laps +1:21
11 24 Ellen Van Looy 7 Unattached +2 laps +2:02
12 23 Kaley Ainsworth 5 Eastern Region Velo/Bianchi +3 laps +1:11
- 25 Keiran Courts 5 Unattached DNF

Back to fixture list